Tadeusz Zieliński

Pułkownik Wojska Polskiego

ur. 04.04.1897 r. w Lublin, zm. 1971 r. w Radom

Odznaczenia

  • 2 razy order Virtuti Militari,
  • 6 razy Krzyż Walecznych

Biografia

Służył wraz ze starszym bratem Włodzimierzem w 1. pułku ułanów Legionów Polskich. Po kryzysie „przysięgowym” internowany w Szczypiornie i Łomży od 17.07.1917 r. do marca 1918 r. Następnie wstąpił do 11. pułku ułanów, potem służył kolejno w 4. i 9. pułku strzelców konnych. Wraz z bratem Włodzimierzem zasadzili Drzewo Wolności (rosnące do dziś) przed budynkiem Resursy Obywatelskiej w Radomiu. Przed 1931 r. przeniesiony został do Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych, gdzie służył jako adiutant gen. Leonarda Skierskiego. Uczestnik kampanii wrześniowej, następnie we Francji i Anglii. Po wojnie pozostał w Anglii. W 1959 r. wrócił do Polski, zamieszkał w Radomiu. Jako ekspert ds. wojskowych pracował w Miejskim Muzeum.

Zmarł w 1971 roku w Radomiu, tam pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu przy ul. Limanowskiego (kwatera 1b/25/6 grób 3822). Rodzice: Kazimierz Zieliński i Helena z d. Barczewska. Bracia: Tomasz i Włodzimierz. Siostry: Lusia, Zofia Szczeklik, Anna Sokołowska (primo voto Niedźwiecka) i Wanda Broniewska. Syn: Rafał.

Linki zewnętrzne

Występuje w wykazie legionistów na stronie http://www.muzeumpilsudski.pl/

Wzmianka w biogramie syna Rafała Zielińskiego na stronie www.naszagarbatka.pl



Niniejszy artykuł powstał z myślą o umieszczeniu go w Wikipedii. W związku z tym udzielana jest zgoda na jego wykorzystanie na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.