MS TEAMS
Microsoft Teams – to platforma internetowa pracująca w chmurze, zawierająca zestaw narzędzi i usług służących do pracy zespołowej. Aplikacja wspiera prowadzenie zajęć w formie kontaktowej.
W połączeniu z innymi narzędziami i usługami Microsoft, funkcjonalność aplikacji MS TEAMS może być dostosowana do potrzeb określonego działu, zespołu czy też wydziału:
SharePoint - bezpieczne miejsce do przechowywania, organizowania i udostępniania informacji oraz uzyskiwania do nich dostępu z każdego urządzenia, może również służyć do tworzenia witryn dla poszczególnych działów, jak również do usprawniania wielu procesów wewnątrz organizacji.
OneDrive – przechowywanie i udostępnianie dokumentów w chmurze Microsoft dla studentów i pracowników.
Excel / Word / PowerPoint - znane wszystkim aplikacje biurowe, w pakiecie Office 365 wzbogacone o możliwość zapisywania w chmurze oraz współpracy w tym samym czasie przez kilka osób
OneNote - notatnik przeznaczony do tworzenia i organizowania notatek/zajęć. W aplikacji MS Teams można go porównać do e-zeszytu do robienia notatek, prac domowych i wielu innych
Forms - narzędzie do tworzenia ankiet i testów z szeroką gamą ustawień
Lists - świetne narzędzie do tworzenia przeróżnych list oraz baz danych
Planner - planowanie zadań, przydzielanie zadań, śledzenie postępów w zadaniach, a nawet w projektach
Stream - usługa umożliwiająca zamieszczenie filmów i dzielenie się ich treścią między użytkownikami posiadającymi konto Microsoft
Outlook - miejsce do zarządzania pocztą e-mail, kalendarzami (w tym też spotkaniami MS Teams), kontaktami oraz innymi informacjami osobistymi i zespołowymi.
i wiele innych...
Pierwsze kroki
Logowanie
-
Logowanie do aplikacji TEAMS odbywa się za pomocą kont mailowych Politechniki Warszawskiej w domenie @pw.edu.pl.
W przypadku braku dostępu do tego konta mailowego:- studenci - resetują hasło na stronie USOSweb , zakładka "DLA STUDENTÓW" -> OFFICE 365 -> reset hasła
- pracownicy - wysyłając zgłoszenie do Pomoc IT na adres 5999@pw.edu.pl
- w ramach dostępu do adresu mailowego pracownik, doktorant oraz student uzyskuje dostąp do pakietu office
- posiadając adres mailowy pracownik, doktorant oraz student uzyskuje dostęp do pakietu office
Aplikację pobieramy ze strony https://teams.microsoft.com/
jak pobrać aplikację MS TEAMS:
Filmy instruktażowe
Instrukcje Microsoft
Microsoft Teams — film szkoleniowy
Microsoft Teams video training
Zakładanie zespołów w TEAMS
zalecane są dwa sposoby:
- wraz ze studentami przedmiotu za pomocą USOS - prosimy o kontakt z dziekanatem
- założyć zespół za pomocą formularza
Wyszukiwanie osób w TEAMS
Nie mogę znaleźć / dodać studenta / imiona i nazwiska powtarzają się
Z racji dużej liczby osób najlepiej wyszukiwać w dużej wyszukiwarce u góry ekranu:
- pracownika po loginie (imię.nazwisko),
- studentów po USOSid@pw.edu.pl (przykład: 012345678@pw.edu.pl) Lista loginów jest dostępna do pobrania w USOSweb w ramach przedmiotu.
Centrum pomocy
- Forum wymiany bieżących doświadczeń dostępne jest w zespole na MS Teams z kodem dostępu: ruy1t0l.
- kontakt mailowy: pomoc.elearning@pw.edu.pl
Aktualizacje/zmiany w aplikacji MS TEAMS
- przypisywanie zajęć i ocen jest dostępne jedynie dla kanału ogólnego,
- w kanale prywatnym nie jest możliwe zaplanowanie spotkania. Można jedynie rozesłać informację o spotkaniu do członków kanału prywatnego, wykorzystując adres mailowy kanału: (zespół --> kanał prywatny --> więcej opcji --> pobierz adres e-mail --> kopiuj) Spotkanie online, zwołane w ten sposób, będzie miało charakter spotkania na czacie, a nie na kanale czy w zespole. Czat w czasie tego spotkania oraz nagranie nie są możliwe. Ta opcja jest dopiero analizowana:
- możliwość podziału spotkania na kilka spotkań (breakout rooms) jest nareszcie dostępna
- udostępnianie pliku otwartego w czasie spotkania, a nie przed, nie jest możliwe w przypadku wybrania nowego środowiska spotkań, przy powrocie do aktualnego środowiska opcja działa (zakładka ustawienia -> Ogólne "Włącz nowe środowisko spotkań...")
- ponownie jest możliwość automatycznego zapisywania oraz zarządzania nagraniami ze spotkań w innej usłudze niż MS Teams. Zgodnie z planowanymi zmianami przez Microsoft została już wdrożona opcja zapisu nagrań w OneDrive
- Cross-posting: funkcja oszczędza czas nauczycieli, pozwala umieścić wiadomość w kilku zespołach jednocześnie. Poniższe demo pokazuje, jak łatwo jest nauczycielom dzielić się informacjami z wieloma zespołami za pomocą zaledwie kilku kliknięć.
- Spotlight: Ta funkcja umożliwia organizatorowi spotkania pokazanie na całym ekranie osoby, która np. w danej chwili jest wywołana do odpowiedzi. Pozostali uczestnicy są widoczni na małych ekranikach u dołu ekranu. Pomaga to uczniom skupić się na osobie prowadzącej wykład i na udostępnianych treściach.
- Zestaw kryteriów oceny: Nauczyciele mogą korzystać z narzędzia w zadaniach "Utwórz zestawy kryteriów oceny". Można je później wielokrotnie wykorzystywać, a uczniowie widzą kryteria, według których będą oceniani
- Napisy na żywo: Ta funkcja ułatwień dostępu tworzy napisy w czasie rzeczywistym, które pojawiają się na dole ekranu w czasie spotkania. Napisy są widoczne tylko dla tych uczestników, którzy włączają napisy na żywo, to umożliwi poszczególnym uczestnikom wybranie ustawień, które będą dla nich wygodne.
- Tryb wszyscy razem: oferuje alternatywę dla Widoku Galerii, funkcji wideokonferencji, która kadruje uczniów w formacie siatki. Jeśli ta opcja zostanie wybrana, spowoduje, że uczniowie wyjdą z poszczególnych kafelków i przemieszczą ich do wspólnego ustawienia, może to być audytorium, sala konferencyjna, czy kawiarnia — wszystkie wirtualne miejsca w trybie Together Mode pojawią się tej jesieni. Pomaga to wykładowcom nadać odpowiedni ton na ich spotkania i urozmaicić przez to zajęcia.
- Insights: dzięki tej aplikacji możesz w szybki sposób zobaczyć: którzy uczniowie nie są aktywni w pracach zespołu, aktywność uczniów w poszczególnych dniach/miesiącach, niedotrzymane terminy i nieobecności na spotkaniu. Dane te można generować do pliku Excel.
- Stream teraz nie zapisuje automatycznie nagrań ze spotkań w TEAMS, nagrania zostaną usunięte z czatu spotkania po 20 dniach. Można je samemu wgrać do Stream lub zapisać na komputerze. Obecnie automatycznie nagrania są zapisywane w usłudze SharePoint lub OneDrive (w zależności od rodzaju spotkania)
- Tworzenie zespołów przez USOS:
- W przypadku błędu:
- należy poprawić zgodnie z informacją przedstawioną
- Błędy API będą naprawiane automatycznie
- Kolejne próby zakładania zespołów są co 8 godzin
- Studenci i prowadzący są aktualizowanie są co 30 minut, jednak w przypadku dużej liczby zmian w USOS przeniesienie zmian do MS Teams może potrwać dłużej.
- aktualizacja prowadzących:
- jest aktywne dodawanie do zespołu,
- usuwanie z zespołu nie jest jeszcze dostępne (należy to zrobić samemu w ustawieniach zespołu)
- aktualizacja studentów:
- jest aktywne dodawanie do zespołu,
- usuwanie z zespołu nie jest jeszcze dostępne (należy to zrobić samemu w ustawieniach zespołu)
- W sprawie pytań i informacji o skrypcie proszę pisać na pomoc.elearning@pw.edu.pl
- W przypadku błędu:
- rozpoczęcie nagrywanie w kanale prywatnym:
- dostępne jest jedynie dla aplikacji na telefon,
-
opcja w aplikacji na komputer jest dopiero analizowana
Ability to record meetings in private channels – Microsoft Teams UserVoice