Maria Donaj

Podporucznik Armii Krajowej

ur. 1923 r. , zm. 13.01.2008 r.

Biografia

Maria Donaj – (ur. 1923 r., zm. 13 stycznia 2008 r.),polska pedagog, podporucznik Armii Krajowej, sanitariuszka, działaczka podziemia niepodległościowego, uczestniczka Powstania Warszawskiego, działaczka kombatancka.

W czasie II wojny światowej, działała pod pseudonimem „Krystyna”, była zarówno łączniczką VI Rejonu „Helenów” i VII Obwodu „Obroża” Armii Krajowej, jak i sanitariuszką w pruszkowskim obozie Durchgangslager 121 oraz w szpitalu na Wrzesinie.

Po zakończeniu wojny zdała maturę i rozpoczęła pracę w charakterze nauczyciela. W latach 1950-1972 stale podnosiła swoje kompetencje, uzyskując stopień magistra biologii i tytuł profesora szkoły średniej. Przez 38 lat zawodowo związana była z XV Liceum Ogólnokształcącym im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie. Była opiekunem Szkolnego Koła PCK, a także założycielką Szkolnego Koła Przyjaciół Kombatanta oraz Koła Krajoznawczo-Turystycznego.

Równocześnie była aktywną działaczką w środowisku żołnierzy VII Obwodu „Obroża” Armii Krajowej. Jako wiceprezes Zarządu Okręgu Warszawa-Powiat, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, zajmowała się działalnością edukacyjno-historyczną. Powołała zespół archiwistek, w skład którego wchodziły łączniczki Powstania Warszawskiego. Do ich zadań należało zbieranie dokumentów, relacji, przygotowywanie sprawozdań i wykazów żołnierzy z czasów wojny niepodległościowej w latach 1939-1945. Wszystkie dokumenty przekazywano do archiwum państwowego. W ramach tych działań w Archiwum Akt Nowych został utworzony nowy dział dokumentów dotyczący „Czynu Zbrojnego”.  Była również opiekunem Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowejnr 5 –Piaseczno „Gątyń”.

W latach 1994-1996 uczestniczyła w pracach Komitetu Redakcyjnego Zeszytów Historycznych pt. „Na przedpolu Warszawy”.[2]

Została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.[1]

Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia

Odznaczona pośmiertnie:

  • Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski [1]

Przypisy

[1] Prezydent Pl. Odznaczenia za zasługi dla Rzeczypospolitej, Piątek, 27 listopada 2009

http://www.prezydent.pl/archiwum-lecha-kaczynskiego/aktualnosci/rok-2009/art,48,739,odznaczenia-za-zaslugi-dla-rzeczypospolitej.html

[2] Łosiewicz – Chmurowa, Zofia „Choć odeszłaś, pozostałaś wśród nas”, Przegląd Pruszkowski nr 2, 129-133,  2008 r., s.129-133.Niniejszy artykuł powstał z myślą o umieszczeniu go w Wikipedii. W związku z tym udzielana jest zgoda na jego wykorzystanie na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.