Włodzimierz Zieliński

Major Wojska Polskiego

ur. 31.05.1893 r. w Lublin, zm. 1948 r. w Paryż

Biografia

Po ukończeniu Szkoły Handlowej w Radomiu zaliczył 4 semestry Wydziału Chemicznego Politechniki Lwowskiej. Należał do Związku Strzeleckiego od 1911 r do wybuchu I wojny światowej. 1.08.1914 r. wraz z młodszym bratem Tadeuszem wstąpił do Legionów Polskich, do kompanii rzeszowskiej. W lutym 1915 r. przeszedł do 1 pułku ułanów Legionów Polskich. Po kryzysie „przysięgowym” internowany w Szczypiornie i Łomży od 17.07.1917 r. do marca 1918 r. Następnie należał do Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1918 r. był organizatorem jednej z kompanii 24 pułku piechoty w Radomiu, uczestniczył w wojnie „bolszewickiej” 1920 r. aż do zawieszenia broni. Wraz z bratem Tadeuszem zasadzili Drzewo Wolności (rosnące do dziś) przed budynkiem Resursy Obywatelskiej w Radomiu. Służbę wojskową zakończył w strukturach szkolnictwa wojskowego, w 1929 r. służył w Centrum Wyszkolenia Artylerii w Toruniu, następnie w dyspozycji  Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. W latach 30. przeszedł do dyplomacji.

Zmarł w 1948 roku w Paryżu, pochowany na polskim cmentarzu w Montmorency. Rodzice: Kazimierz Zieliński i Helena z d. Barczewska. Bracia: Tomasz i Tadeusz. Siostry: Lusia, Zofia Szczeklik, Anna Sokołowska (primo voto Niedźwiecka) i Wanda Broniewska.

Stanowiska

  • konsul RP w Paryżu

Wybrane publikacje

W. Skóra, Oficerowie wojska w służbie konsularnej II Rzeczypospolitej (1926-1939), [w:] (red.) P. Kurlenda, J. Romanowicz, A. Rossa i B. Zaleski Siły zbrojne – polityka. Studia ofiarowane prof. Jerzemu Przybylskiemu w siedemdziesiątą rocznicę urodzin, Toruń 2005

Linki zewnętrzne

Występuje w wykazie legionistów na stronie http://www.muzeumpilsudski.pl/



Niniejszy artykuł powstał z myślą o umieszczeniu go w Wikipedii. W związku z tym udzielana jest zgoda na jego wykorzystanie na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.