Bolesław Jurek

doc. inż.

ur. 1904 , zm. 1971

Biografia

Konstruktor karabinu maszynowego pilota wz. 33 oraz modelu „A” i „B”, pistoletu maszynowego AJ-56 i karabinku samoczynnego SJ-57, kierownik Katedry Części Maszyn na Wydziale Maszyn Roboczych i Pojazdów Politechniki Warszawskiej.

Ukończył Wyższą Szkolę Techniczną  im. H. Wawelberga i S. Rotwanda w Warszawie. W 1928 r. objął stanowisko konstruktora w Fabryce Karabinów w Warszawie. Od 1935 r. sprawował funkcję kierownika w Fabryce Karabinów w Dziale Broni Małokalibrowej w Biurze Studiów. Jeszcze przed wybuchem wojny skonstruował karabin maszynowy pilota wz. 33 oraz najcięższe karabiny maszynowe - modele „A” i „B”. Po wojnie rozpoczął pracę w Politechnice Warszawskiej jako pracownik naukowy, następnie został kierownikiem Katedry Części Maszyn na Wydziale Maszyn Roboczych i Pojazdów.

Stanowiska

  • 1928 r. konstruktor w Fabryce Karabinów w Warszawie,
  • 1935 r. kierownik w Dziale Broni Małokalibrowej w Biurze Studiów Fabryki Karabinów w Warszawie,
  • pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej,
  • kierownik Katedry Części Maszyn na Wydziale Maszyn Roboczych i Pojazdów Politechniki Warszawskiej.

Linki zewnętrzneNiniejszy artykuł powstał z myślą o umieszczeniu go w Wikipedii. W związku z tym udzielana jest zgoda na jego wykorzystanie na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.