Bolesław Krzysztofik
doc. dr nauki techniczne
ur. 09.05.1924 r. w Jesionówka pow. Dąbrowa woj. Białystok, zm. 10.09.2000 r. w Warszawa
Specjalność
biologia środowiska, mikrobiologia powietrzaAlma Mater
Politechnika WarszawskaAktywność zawodowa
nauczyciel akademicki
Uczelnia przyznająca doktorat
Politechnika WarszawskaData uzyskania doktoratu
1964Dyscyplina doktoratu
mikrobiologia powietrzaBiografia
Doc. dr Bolesław Krzysztofik urodził się 9 maja 1924 r. we wsi Jesionówka w powiecie Dąbrowa, w województwie białostockim. Lata dziecinne spędził na wsi. Szkołę podstawową ukończył w Dąbrowie, a gimnazjum w Różanymstoku. W 1947 r. rozpoczyna studia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Toruńskiego. Kończy je na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Warszawskiego. W 1951 r. rozpoczyna pracę w Katedrze Biologii Sanitarnej na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Warszawskiej. Podczas pracy na tej uczelni, w latach 1981-1992 związany był także zawodowo z Kliniką Dermatologii i Wenerologii Akademii Medycznej oraz Zakładem Higieny Środowiska Instytutu Medycyny Społecznej Akademii Medycznej w Warszawie. W 1976 r. został mianowany kierownikiem Zakładu Inżynierii Sanitarnej i Ochrony Środowiska Instytutu Budownictwa Politechniki Warszawskiej w Płocku, a następnie wicedyrektorem tego Instytutu.
Uznawany jest za twórcę w Polsce dziedziny mikrobiologia powietrza. Z tej dziedziny oraz szeroko rozumianej dziedziny higiena środowiska, jest autorem pracy doktorskiej pt. „Mikrobiologia powietrza atmosferycznego z uwzględnieniem badań mikrobiologicznych w Centrum Warszawy”, wykonanej pod kierunkiem doc. Leona Bożko, a także 6 skryptów i podręczników, 8 oryginalnych prac twórczych, ponad 300 publikacji naukowych, 50 opracowań dla przemysłu, 32 prac projektowo – konstrukcyjnych, 2 patentów naukowych oraz 100 prac magisterskich i inżynierskich. Jego główne zainteresowania badawcze obejmowały zagadnienia czystości mikrobiologicznej pomieszczeń służby zdrowia, zakładów komunalnych oraz przemysłowych, oczyszczania ścieków (szczególnie petrochemicznych), a także uzdatniania wody dla celów medycznych metodą promieniowania ultrafioletowego.
Doc. dr B. Krzysztofika cechowało silne zaangażowanie w działalność społeczną. Był aktywnym działaczem Polskiego Towarzystwa Higienicznego, organizatorem Studenckiego Koła Naukowego Inżynierii Sanitarnej Politechniki Warszawskiej, Studenckiego Koła Higieny i Profilaktyki przy Akademii Medycznej w Warszawie, a na Politechnice Warszawskiej Przewodniczącym Zespołu Pracowników Nauki do spraw BHP i Ochrony Przeciwpożarowej, członkiem Komisji Zdrowia, Komisji Mieszkaniowej oraz Zespołu Sądu Koleżeńskiego przy Radzie Zakładowej. W ramach działalności studenckich kół naukowych organizował coroczne międzyuczelniane sympozja i konferencje naukowe z dziedziny higieny i ochrony środowiska.
Na uwagę zasługuje także Jego działalność konspiracyjna podczas II wojny światowej w szeregach AK na terenie Białostocczyzny (pseudonim „Kamień”).
Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia
- Nagrody Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, indywidualna stopnia trzeciego za osiągnięcia w dziedzinie dydaktyczno-wychowawczej w latach 1980, 1983, 1984 i 1985.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 1983 r.
- Złoty Krzyż Zasługi – 1978 r.
- Medal Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla Oświaty i Wychowania – 1982 r.
- Srebrna Odznaka Honorowa PTH – 1978 r.
- Złota Odznaka Honorowa PTH – 1981 r.
- Srebrna Odznaka Honorowa NOT – 1981 r.
- Odznaka za Zasługi dla województwa płockiego – 1982 r.
- Medal 40-lecia PRL – 1984 r.
- Medal Jubileuszowy PTH – 1985 r.
- Odznaka Złota za Zasługi dla Politechniki Warszawskiej – 1987 r.
- Medal za Zasługi dla Studenckiego Ruchu Naukowego – 1987 r.
- Dyplom i Medal za zasługi dla ZSP – 1987 r.
Linki zewnętrzne
Opracowała A. Grabińska-Łoniewska na podstawie danych załączonych w czasopiśmie „Z życia Akademii Medycznej”, Warszawa, luty 2001, 25-27.
Niniejszy artykuł powstał z myślą o umieszczeniu go w Wikipedii. W związku z tym udzielana jest zgoda na jego wykorzystanie na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.